Warkauden Kassiopeia ry täyttää 20 vuotta!

Warkauden Kassiopeia ry täyttää tänä vuonna 20 vuotta. Yhdistyksen perustamiskokous pidettiin Varkauden lukiolla 23.10.2001. Paikalla oli tuolloin noin 30 tähtitieteen harrastuksesta kiinnostunutta. Varmaan perustamisen aikoihin ei kukaan osannut ennustaa, että Kassiopeia tulee kehittymään yhdeksi Suomen aktiivisimmasta tähtitieteen harrastusyhdistyksistä. Erityisesti sen talkoovoimin rakentamasta ja ylläpitämästä Härkämäen observatoriosta on tullut ehkä  koko Suomen monipuolisin tähtitieteen harrastuspaikka. Tämän kaiken on mahdollistanut yhdistyksen jäsenten vuosia jatkunut pyyteetön ja yhteen hiileen puhaltava ahkerointi. Suuri kiitos kuuluu luonnollisesti myös yhdistyksen monille rahoittajille ja tukijoille, joiden kautta olemme saaneet rahaa observatorion kiinteistön rakentamiseen, monipuolisiin havaintolaitteisiin ja erilaisiin tapahtumiin.

On hieman harmillista, että tämä juhlavuotemme alkaa toiminnan kannalta erittäin rajoitetusti koronaepidemian vuoksi. Kuitenkin, mikäli rokotekattavuus saadaan kesään mennessä kuntoon, voimme mahdollisesti loppukesällä järjestää yhdistyksen 20-vuotistapahtuman ja samalla kymmenennen Aurinkopäivän Härkämäen observatoriolla. Tuossa tapahtumassa on tarkoitus kuulla tähtitieteeseen liittyviä esitelmiä. Kenties saamme järjestettyä mukaan myös jotain ulkoilmatapahtumaakin. Tapahtuman aikoihin ilmestyy yhdistyksen järjestyksessään 25. jäsenlehti Ad Astra. Ensi syksynä on tarkoitus aloittaa taas yleisö- ja vierailutoiminta totuttuun tapaan. Kevät siis menee tiukasti erilaisten rajoitusten takia varsin pienimuotoisen toiminnan merkeissä.

Alla olevan yhdistyksemme juhlavuoden upean tunnuksen on suunnitellut Jari Juutilainen.

Kaikille jäsenillemme sekä facebook-sivujen jäsenillemme ja sivuilla vieraileville toivotamme

Hyvää uutta vuotta 2021!

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.