Palvelimen huolto- ja siivoustöitä

Yhdistyksen palvelimelle suoritetaan huhtikuun puolivälin jälkeen isompi siivousoperaatio, jossa pyritään karsimaan kaikki vuosien aikana kertynyt ylimääräinen materiaali pois pyörimästä. Kaiken kaikkiaan tiedostoja palvelimella tällä hetkellä on 14,7 gigatavua, joka on melkoisen hurja määrä web-palvelimelle.

Muistuttamme myös jäseniä, joilla on kotisivutilaa palvelimella, että sivutilat ovat tarkoitettu tähtiharrastukseen liittyvään käyttöön. Tähän kuulumattomat sivustot tullaan karsimaan pois, eli ottakaa pikimmiten varmuuskopiot tiedostoista, jotka haluatte säilyttää!

Kaikki aiheeseen tai kotisivuihin liittyvät kysymykset voi osoittaa joko allekirjoittaneelle tai Harri Haukalle. Sähköpostiosoitteet ovat tuttuun tapaan muotoa etunimi.sukunimi@kassiopeia.net.

Bookmark the permalink.

About Jari Juutilainen

Jari Juutilainen on kyberturvallisuuden insinööri (YAMK), joka on ollut Kassiopeian jäsen vuodesta 2001 lähtien ja toimii yhdistyksen webmasterina. Jarin omiin havaintoihin pääsee tutustumaan Taivaanalla.fi -blogissa.

Comments are closed.