Härkämäen observatoriolle uusi kamera

Warkauden kassiopeia ry on hankkinut uuden tähtikuvauskameran. Hankinta varmistui elokuussa, kun yhdistyksen hankerahahakemus hyväksyttiin Mansikka ry:n harrastusvälineisiin kohdistuneessa hakukierroksessa. Yhdistys saa kamerahankintaan 75 % tuen hankintahinnasta. Uusi kamera on ASI 2600MM Pro ja siihen tulee ZWO EFW 7×50 mm suodinpyörä. Suotimet ovat Croman 50 mm suotimia, niiden joukossa mm. Croman Bessel VRI fotometriset suotimet. Lisäksi hankittiin ASI 290MM guider-kamera.

Nyt laitteet ovat saapuneet Härkämäen observatoriolle. Seuraavaksi ne asennetaan valmiiksi kaukoputkeen kiinnitettäväksi. Kameraa tullaan käyttämään sekä fotometrisiin mittauksiin että DS-kuvaukseen molemmissa yhdistyksen pääkaukoputkissa Celestron SC 14″ ja Meade ACF 16″ -kaukoputkissa.

Tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.