Härkämäellä vietettiin Aurinkopäivää 20-vuotisjuhlan merkeissä

Suomen suurin avaruusaiheinen ulkoseinämaalaus? Maalauksen on tehnyt Nino Tolvanen.

Warkauden Kassiopeia ry viettää parhaillaan 20. juhlavuottaan, jota juhlistettiin kakkukahveilla yhdistyksen kesätapahtuman Aurinkopäivien yhteydessä.

Ohjelmassa kuultiin esitelmä DI Harri Haukalta Perseverance-mönkijästä ja sen suomalaisesta tekniikasta. Ville Miettinen ja Eric Pirtala kertoivat etäohjattavan observatorionsa rakentamisesta ja esittelivät sen upeaa kuvasatoa. FT Tuomo Salmea haastateltiin etäyhteyksin tämän työstä Amsterdamin Yliopiston postdoc-tutkijana. Päivän lopuksi paljastettiin Nino Tolvasen maalaama mahdollisesti Suomen suurin avaruusaiheinen ulkoseinämaalaus.

Tuttuun tapaan ohjelmassa oli myös Kassiopeian aktiivien palkitsemisia:
– FT Tuomo Salmi sai ensimmäisen Härkämäen Observatorion myöntämän leikkimielisen kunnianimen; Härkämäen Rohvessori.
– Warkauden Kassiopeia -pöytäviirit annettiin kiitokseksi pitkäaikaisesta harrastusaktiivisuudesta Markku Raappanalle ja Esa Heikkiselle.

Onnea palkituille!

Bookmark the permalink.

About Jari Juutilainen

Jari Juutilainen on kyberturvallisuuden insinööri (YAMK), joka on ollut Kassiopeian jäsen vuodesta 2001 lähtien ja toimii yhdistyksen webmasterina. Jarin omiin havaintoihin pääsee tutustumaan Taivaanalla.fi -blogissa.

Comments are closed.