Kassiopeia tähtää omaan avaruusohjelmaan!

Useamman talven jatkuneet surkeat havaintokelit pakottivat yhdistysaktiivit miettimään vaihtoehtoisia tapoja jatkaa tieteellistä havaintotyötä yhteistyöprojekteissamme.

Yhdistyksen tekniikan- ja avaruusalan osaajat kokoontuivat yhteen ja näin sai alkunsa kunnianhimoinen mutta toteutettavissa oleva projekti omasta avaruuskaukoputkesta. Innostusta projektiin nosti Suomessa jo menestyksekkäästi laukaistu SUPIKOIRA-1 -raketti, sekä Otaniemestä pian valmistuva AALTO-1 -satelliitti.

Kassiopeian ensimmäisen 12″ Meade -kaukoputken muunnostyöt avaruuskelpoiseksi ovat olleet jo kovassa vauhdissa viimeisen vuoden ajan. Samaan aikaan resursseja on käytetty oman Cassio-1 -raketin suunnitteluun.

Ensimmäinen 1:30 koossa valmistettu prototyyppi laukaistiin varhain tänä aamuna onnistuneesti Härkämäen Observatorion pihasta.

Cassio-1 -raketin prototyypin laukaisu 1.4.2015

Cassio-1 -raketin prototyypin laukaisu 1.4.2015

Onnistuneen koelennon jälkeen seuraavana vuorossa on täysimittaisen raketin valmistus ja lisämaan hankkiminen Härkämäen laelta, jotta laukaisualustan rakennustyöt voidaan aloittaa vuoden 2016 aikana. Cassio-1 -raketin uskotaan olevan laukaisuvalmiudessa 2020 aukeavaan laukaisuikkunaan mennessä, jos Suomen Avaruusvalvonta Virasto (SAVVI) antaa hyväksyntänsä rakettilaukaisulle.

Noin 140 miljoonaa euroa maksava projekti on tarkoitus rahoittaa mm. keräämällä talkoilla pulloja Vapun ja Juhannuksen jälkeen.

Bookmark the permalink.

About Jari Juutilainen

Jari Juutilainen on kyberturvallisuuden insinööri (YAMK), joka on ollut Kassiopeian jäsen vuodesta 2001 lähtien ja toimii yhdistyksen webmasterina. Jarin omiin havaintoihin pääsee tutustumaan Taivaanalla.fi -blogissa.

One Response to Kassiopeia tähtää omaan avaruusohjelmaan!