Syyskokouksen päätöksiä

Warkauden Kassiopeia ry:n sääntömääräinen syyskokous pidettiin Härkämäellä 13.12. klo 18. Paikalla oli 13 yhdistyksen jäsentä.

Syyskokouksessa päätettyä

Yhdistyksen hallituksessa jatkavat Veli-Pekka Hentunen pj., Harri Vilokki siht., Jorma Honkanen varapj., Seija Purhonen rahastonhoitaja ja Markku Raappana hallituksen jäsen.Varajäseniksi valittiin Esa Heikkinen, Päivi Utriainen ja Pauli Poikonen. Toiminnantarkastajiksi valittiin Riitta Vähävihu ja Pekka Varneslahti ja heidän varalle Jari Juutilainen ja Mira Juutilainen.

Yhdistyksen vuoden 2015 kokonaisbudjetti tulee olemaan noin 8 000 euroa. Suurimpia kulueriä ovat kerhotalon lainan lyhennys korkoineen 2 700 euroa (lainaa jäljellä 19 000 euroa), vakuutusmaksut 1 000 euroa, sähkölasku 1 000 euroa ja tien ylläpito 650 euroa. Härkämäen huoltokuluihin on varattu noin 1 000 euroa. Erilaisiin toimistokuluihin menee myös noin 1 000 euroa (mm. postitukset ja jäsenlehti). Tuloja kertyy jäsenmaksuista, Härkämäen vierailutapahtumista ja avustuksista. Jäsenmaksujen suuruus tulee olemaan yli 18-vuotiailta 20 euroa ja alle 18-vuotiailta 10 euroa. Kannatusjäsenmaksu on 20 euroa.

Yhdistyksen yleisönäytösillat sekä jäsenillat ja lasten kerhot päätettiin siirtää torstai-illaksi. Lasten kerhot ja jäsenillat tullaan pitämään kerran kuukaudessa näytösillan yhteydessä, mutta eri viikoilla. Viikonlopun vapautumista pidettiin hyvänä kokeiluna, koska näytösiltojen pitäjille jää lauantai-illat vapaaksi. Lisäksi kerhotaloa voidaan paremmin käyttää ja vuokrata muihin tilaisuuksiin viikonloppuja varten.

Yhdistyksen näkyvyyttä pyritään lisäämään erilaisissa kaupungin tilaisuuksissa. Yhdistys pyrkii pääsemään mm. Tarinoiden Taulumäki tapahtumaan mukaan. Syyskauden alussa voidaan pitää tähtinäytös kokeiluluonteisesti Varkauden vesitornissa, mikäli yhteistyö kahvilan pitäjän kanssa järjestyy. Näkyvyyttä pyritään parantamaan myös Varkauden naapurikuntien tapahtumissa. Kesällä pidetään perinteinen Aurinkopäivä heinäkuun lopulla. Pääteemana tulee olemaan aurinkoenergia.

Härkämäen tähtitornin laitteiden käytössä opastusta tullaan järjestämään yleisönäytösilloissa säännöllisesti. Uusia laitekäyttäjiä toivotaan mukaan.

Pitkään vireillä ollutta kakkostornihanketta selvitetään vuoden aikana. Yhdistyksen vapaana olevalle kolmelle tasokkaalle kaukoputkelle pyritään saamaan näin hyötykäyttöä. Kakkostorni on tarkoitus tehdä ns. poistyönnettävällä katolla varustetuksi. Hankkeen rahoitusmahdollisuutta selvitään Mansikka ry:n kanssa. Hankkeen aloittaminen edellyttää, että omarahoitusosuus on oltava käytännössä ennen hanketta kasassa. Hankkeen vuoksi yhdistys ei tule ottamaan uutta lainaa.

Yhdistyksen jäsenmaksukirje tulee postissa heti vuoden alussa ja jäsenmaksun eräpäivä on jo tammikuun puolivälissä, koska yhdistyksen seuraava kerhotalon lainan lyhennys erääntyy tammikuun lopussa. Yleisönäytökset aloitetaan tammikuun puolivälissä. Vuoden 2015 jäsenlehti Ad Astra julkaistaan helmikuun lopulla.

Bookmark the permalink.

One Response to Syyskokouksen päätöksiä