Vastarusko ja maan varjo Härkämäeltä

Eilisen Härkämäen Peli-illan lomassa tehtiin välillä havaintojakin. Kauniina, pilvettömänä kesäyönä kannattaa joskus istahtaa katsomaan auringonlaskusta vastakkaiseenkin suuntaan. Silloin havaittavissa on vastarusko ja maan varjo. Eli taivaalla kirjaimellisesti näkyy maapallon oma varjo. Vaihtoehtoisesti ilmiön voi havaita myös auringonnousun aikana länsitaivaalta.

Vastarusko ja maan varjo, kello 23:56 Kuva: Jari Juutilainen

Vastarusko ja maan varjo, kello 23:56
Kuva: Jari Juutilainen

Päivällä tehtiin myös aurinkokuvausta yhdistyksen H-alfa-kaukoputkella. Niistä tulee kuvia myöhemmin tänään, kunhan ne ehditään vain ensin käsittelemään.

Bookmark the permalink.

About Jari Juutilainen

Jari Juutilainen on kyberturvallisuuden insinööri (YAMK), joka on ollut Kassiopeian jäsen vuodesta 2001 lähtien ja toimii yhdistyksen webmasterina. Jarin omiin havaintoihin pääsee tutustumaan Taivaanalla.fi -blogissa.

Comments are closed.